Der er en del med billede af Kong Chr. Postkort auktion starter hver torsdag og slutter hver sndag fra kl. God vrdi porto. Aabenraa Fjord Aftenstemning Ren nostalgi. Fra 60' erne og 70'erne, s det er ikke de nye indspilninger. 8,00 kr. I 1902 blev maleriet udstillet p Den Hirschsprungske Samling p Charlottenborg. . MobilePay, Postkort, Lkken.4 motiver.1930erne, Fint gammelt / ldre postkort . 1950erne ?, Fint gammelt / ldre postkort . Byd nu, Solgt Jeg har et stykke tid get med den id, at der skulle oprettes en landsdkkende klub for postkortsamlere. Antik / Retro / Vintage Postkort - tyske, franske og danske - Slges kun samlet. Upcoming Live Auctions with Stamps Once a year, we host a Live Auction with stamps. No buyer's premium. Bare bed om lov frst, og husk at kreditere eller linke tilbage! Portoen er Kr.19.- MED GAMLE DANSKE FRIMRKER Portoen er Kr.19.- 15,00 0 Bud Byd nu Auktion (237-3) julekort med signatur LAM og julemrke 1957 STEMPLET KBENHAVN Slger: as.ke PostNord kr. Julekortet blev opfundet i England af Sir. Postkort, Gamle franske, 3 stk postkort fra Cagnes, La Cote dAzur. Sale Price. Klik p deres annonce. 4 rlige auktioner, ugentlige miniauktioner, samt tilbyder i 1000-vis af postkort og posthistoriske objekter til faste priser. 10,00 kr. Alle billederne jeg har fundet ligger frit tilgngeligt p nettet, og jeg har blot hentet dem jeg godt kan lide. Skrevet p og/eller rest af opklbning. 50,00 Porto er Kr. Postkort, Historiske postkort fra det gamle Kbenhavn. Bemrk p det ene billede str et skilt med teksten: Den sidste danske kbmand, Dette postkort er der to af og alts eet af det andet. Buying and selling letters and postcards. MobilePay, Postkort, ldre Julekort, Et ldre julekort. cg@bruun-rasmussen.dk. Bermt engelsk soldatersang i dansk version 18.02.2023), Skive Kilden i Krabbesholm skov - sendt ca. 5 brugte kort. Bud - Postkort (59) - 1901, Italien - Racerbaner, Sports, Bil - Postkort (Par af 2) - 1906-1925, Italien - Serie Paver Litografier Armanino ikke rejst - Postkort (Samling af 71) - 1903, Italien - Fantasy, Romantiske kvinder og par - Postkort (Samling af 26) - 1900-1930, Italien - Julius Evola Dada Futurisme - Enkelt postkort - 1936, Italien - Landskab - Postkort (Samling af 133) - 1900, Italien - Postkort fra den italienske generaludstilling i Torino - Enkelt postkort - 1898, Italien - Postkort (Samling af 120) - 1900-1960, Italien - Francesco Trombadori fotodynamisk futurisme - Enkelt postkort - 1936, Italien - Propaganda anti strig tegning Mazzoni franchise fra frste verdenskrig - Postkort (Par af 2) - 1915-1918, Italien - Postkort (Samling af 179) - 1888, Italien - militr - Postkort (St af 68) - 1915-1918, Italien - Venedig - Postkort (Samling af 81) - 1900-1940, Militr, Kongeriget Italien - Regimental - Postkort (St af 24) - 1950, Schweiz - Postkontor - Postkort (St af 13) - 1969, Italien - Frste Verdenskrig - Postkort "Common Sense and Tricolore" Firenze 1927 Ezio Anichini - Enkelt postkort (Frste verdenskrigs postkort "Fiat Truck Column" med indtgtsstempler psat af 1) - 1919, Italien - By og landskab - Postkort (Gruppe af 97) - 1900, Italien - Reklame - Enkelt postkort - 1943, Italien - 4 postkort + kuvert Udstilling af 1958 1. rhundredes maler Segantini italiensk divisionisme - Postkort (Gruppe af 5) - 1958, Italien - Reklame Krudt og Jagt Sipe + NC - Postkort (Par af 2) - 1950-1959, Forskellige lande - 1. verdenskrig, Militr, Med fotokort - Postkort (Samling af 47) - 1900-1950, Belgien, Frankrig, Italien, Schweiz, U.K. - By og landskab, Slotte og monumenter - Postkort (Gruppe af 322) - 1903, Italien - Det gamle Rom Quo Vadis-postkort med tidstypiske skulpturer - Postkortalbum (Samling af 20) - 1919-1921, Italien - By og landskab - Postkort (Samling af 500) - 1900-1989, Italien - By og landskab - Postkort (Gruppe af 120) - 1910-1970, Italien - Ordenens Stormestre - II serie - Postkort (St af 10) - 1990, Italien - Stort format - Forskellige steder og sevrdigheder - Postkort, boks (Samling af 480) - 1920-1970, Italien - Postkort (Samling af 190) - 1905, Fascistisk Italien - postkort af illustrator Tafuri - Milits - Spansk krig Srede legionr stttet af Jesus Kristus - Enkelt postkort - 1937, Det fascistiske Italien Anden Verdenskrig - Militrt postkort - Royal Army 25th Artillery Regiment Assietta - Enkelt postkort - 1940, Italien - Fascisme - Mussolini - Postkort (1) - 1941, Italien - Militr - Postkort (Gruppe af 6), Italien - Militr - Postkort (Gruppe af 6) - 1943, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1939, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1941, Italien - Militr - Enkelt postkort - 1943, Italien - Politik - Postkort (St af 6) - 1940, Italien - Tyve r fascistisk franchise - Postkort (Gruppe af 5) - 1942, Italien - Tyve r med fascisme Littoriali - Enkelt postkort (1) - 1940. Stt vore annoncrer - de sttter os. BL.A DANSK DESIGN TOVE MADSEN forsendelse. 35,00 0 1908, Skive Strandvejen til Sanatoriet - Ubrugt, Skive Krabbesholm - skrevet 1908 uden frimrke, Kallundborg Udsigt fra Mllebakken - stender 7446 - ubrugt, KBH. 15,00 kr. Kre kunde. Venligst ingen personlig afhentning. - Vesterhvet Fredag efter endt auktion vil forretningen vre lukket for personlig betjening, da vi har travlt med at pakke jeres varer og f dem sendt ud i god ro og orden. 40,00 MobilePay, Postkort, Virum.Luftfoto. A3 Lediggang Agogo 4:39 Datadser til Sub stik. Postkort, Mappe med ca. Auktion (2530) Roskilde Hjskole sendt 1920 Lve Bryrup pr. Subscribe. Samling gamle tyske postkort og breve med tyske frimrker, feltpost Tyskland, lidt lyknskningskort. We hold approximately 4 annual auctions, weekly mini-auctions, and offers 1000's of postcards and postal history items at fixed prices. Postkort fra Danske Byer til salg Scan af alle postkort i denne gruppe Forbehold for mellemsalg Kbenhavn findes opdelt i distrikter og forstder her Holstebro. De var trykt p stiftkartonog var hndkolorerede af farvelgger Mason. 0 Sender gerne. Strandvejen set paa gamle postkort, Kenno Pedersen, emne: historie og samfund, Pn halvstor lrreds-ib. Alligevel blev de meget populre, da motiverne var udprgetdanskemed nisser og brn i snekldte landskaber og tegnet af populreprofessionelleillustratorerogkarikaturtegneresomAlfred Schmidt,Carl Rgind,Axel Thiess,Carsten Ravnog Rasmus Christiansen og senere ogsAxel Mathiesen,Ingeborg Hyldahl,Storm P, ogVilhelm Hansen. Det er egentlig ikke et typisk julekort, men er bliver brugt som en julehilsen. Gamle postkort Velkommen til Bjrn Eriksens hjemmeside Torsdag, den 23. februar 2023 "Gode" postkort. DFF Netsalg. ca. Toggle navigation. 0 Lauritz . Bud mangler) Srdeles omfattende originalt parti i 8 store flyttekasser med i alt ca. EVENTAUKTION Norden klassisk r 1851-1933. Internationale Postkort Auktion (Italienske), Byd p over 65.000 srlige genstande hver uge, udvalgt af 240+ eksperter, Opdater din browser for at optimere din browseroplevelse, Klassiske Biler, Motorcykler & Automobilia. if ( notice ) MobilePay, Postkort, Voderup Klinter.r, Fint gammelt / ldre postkort . F udenlandske imellem - ellers danske kort. kr. Dansk postkortsamler Klub, klub for samlere af postkort, unikke postkort, gamle postkort eller bare postkort. De fleste Ls mere , Af Michael Bonnevie Forleden dag var vejret fremragende, s jeg satte ud for at teste mit Nikon D600 kamera med 105 Ls mere . Postkort, Fine gamle postkort fra Rudolf Olsen Kunstforlag - Kbenhavn. Vi profilerer hobbyen at samle frimrker og postkort - det brende er glden ved at samle og jagten efter at finde nyt til samlingen. Nogle kort med frimrker andre uden. MobilePay, gamle postkort 1-3 rudkbing sydlangeland og stryn, af erik bonde hansen, emne: lokalhistorie, stryn, nordlangeland. Se dem i fanerne i menuen Billedet er et postkort udgivet af Fritz Benzen P denne hjemmeside kan du se mine postkort primrt fra indre Kbenhavn. MobilePay, Postkort, EGESKOV. Slges samlet for kr. 0 Alt kres i stilling til en verdenssensation, og det lille, arktiske samfund holder vejret. Jeg fornemmer, at interessen for isr ldre postkort er strkt stigende. Venligst ingen personlig afhentning. I alt ca. Ubrugte. Kbt p fransk loppemarked. - 58 stk ubrugt gamle postkort og fra 70'erne Nyere julekort er da flotte nok, men de gamle fanger stemninger og indtryk p en helt anden mde. Bogen kan ogs afhentes i Hillerd. View on. S er event-auktionen i fuld gang. Portoen er Kr.19.- I 1840erne udsendtedronning Victoriade frste officielle julekort. Hans kort var sledes af hj kvalitet og omkring 1888 blev der trykt over 5 millioner af dem om ret. - Tisvildeleje I blandet stand (6) Transportpriser Fet hammerslag? 40,00 kr. Byd nu, Solgt Venligst ingen personlig afhentning. 21.00. Med tiden blev Prangs kvalitetskort dog udkonkurreret af billige kopier og Louis Prang mtte trkke sig tilbage fra markedet. Disse kort er IKKE til salg: Byd nu, Solgt Nogle kort har tegn p slid/alder. 40,00 kr. Byd nu, Solgt 3,95 kr. NYBORG: Nr . Microsoft Edge eller Safari. ); Husk at se mine 9 annoncer med gamle postkort. Unsold items will be added to our shop at the starting price. OM p listerne betyder, at der er omslag om pladerne. Selve bogen er i perfekt stand, omslaget har brugsslitage. I1880ernestod papirfirmaet Levison for at udsende de frste danske julekort iKbenhavn. (ca. Henry Cole, som var forfatter, kortene blev hndkollorerede kr. Postkortklubbens Eventauktion, november 2022 (lukket), Frerne og Grnland (kategorien lukkes pr. Sendt mellem 1904 - 1920 Aabenraa Aags ved Elisenlund + MED PRGETRYK, Postkort, POSTKORT DANMARK, POSTKORT Bud Byd nu, Solgt Postkort og bytteforbindelser sges! 136 sider med mange fine postkort-ill. Pigen Uden Hud - Matthew Cave 1 - Paperback - Krim, Anden, genre: Pigen Uden Hud - Matthew Cave 1 - Paperback - Krim, Pigen uden hud Matthew Cave er en dansk journalist sidst i 20'erne. Bud 40,00 Se transportmuligheder. 1 og 2 re p postkort blkannulleret. Kber betaler porto med Postnord. Liv slr til og rejser afsted. Ved at oprette din gratis Catawiki-konto kan du byde p alle vores 65.000 srlige objekter, der er p auktion hver uge. De tidlige engelske julekort havde motiver som blomster og feer frem for snelandskaber og religise temaer. Du finder den p forsiden af dff-netsalg.dk, Solgt 19 Portoen er Kr.19.- Opret AnnonceAgent 1905. Byd nu, Solgt Auktion. Pris incl fragt. Solgt Bud Samleobjekter, Militrobjekter. . Denne hjemmeside m ikke kopieres eller gengives p nogen mde uden skriftlig godkendelse fra Yah.dk ApS. 1,50 kr. 9,50 kr. Allegade havehus- Fritz Benzen 562 - ubrugt, Kbh. }, I god stand. Snderborg / Mommark Strand retro postkort - GulogGratis.dk Forside Samlerobjekter Andre samlinger Postkort Postkort 35 Pris Privat Sortering Samlerhuset Marienlyst Helsingr - Kurhotellet - Marienlyst u/n - Ubrugt 50 kr. Time limit is exhausted. Julekort sendes af mange, ogs ikke-kristne, i den vestlige verden og i Japan. 1900-tallet. Fra 1948, Fint gammelt / ldre postkort . Snelagt Vej gennem en Landsby. Nogle gange er der et par blade med et par afrevne hak. Tidigare bud Budgivare. Nogle julekort blev lavet i serier, der blev solgt i en periode, der strakte sig fra 1940'erne og helt op til 1980'erne. Postkort, Blandede danske postkort., 600kort i stort format. En sgeagent overvger udvalget konstant, og underretter dig med det samme, nr der kommer noget p auktion, som du leder efter. 0 Skynd dig at byde senest 15. marts 2023. Ja det er en form for Danmarkshistorie. Please reload CAPTCHA. Gamle postkort. Bud Stand vinyl: VG+, vinylen er renset i Snderho Sspejdertrop 0 The Online Stamp Auction takes place every second month. 1950erne, Fint gammelt / ldre postkort . Fra rgfrit hjem. Uden for Holland vil den blive sendt med anbefalet post. Postkort, 6 gamle postkort, 6 gamle postkort , pr stk 10 kr og 1 stort langt/bredt panorama von lubeck postkort 35 kr, alle kort er fra ca start 1900 tallet, 3 danske motiver og 3 stk fra flensburg. stk. Han varforfatterog medarbejder pRigsarkivetog havde mange han sendte skrevne hilsner tiljul. No. 115 album og indstiksbger med samlinger og lagerpartier Vurdering : 7.500 DKK Hammerslag: 7.500 DKK 2304/5494 Realisation. Samlerhuset 23 til skriftligt/online tilbud, kataloget er p over 100 sider. Hjem; Sg . 4,50 kr. A1 Verden Fra Mit Vindue 4:22 25,00 Motivet p julekortene kan vre rene kristne symboler somJesu fdselog Betlehemstjernen, traditionelle grds- og vintermotiver, gerne med nisser, eller rene sekulre varianter, gerne humoristiske, som refererer til aktiviteter knyttet til julen, som julehandel, julepynts produktion, juletrsindkb og dans omjuletr. Kp Vykort Odense H.C. Andersens hus p auktion hos Tradera! Granada, Postkort fra 50 erne og 60erne fra Mallorca, Italien Tunesien og Granada Byd nu, Solgt KUN SMS OG DBA BESVARES. Bud Mange af dem er RIGTIG gamle. Gamle postkort. udgift til forsendelse med Postnord. 10 talking about this. 1 re orange i 3-stribe p postkort, annulleret med blyant streger. timeout Postkort fra Danmark er fra : Kber betaler evt. 15,00 Venligst ingen personlig afhentning. 1960'erne til 80'erne. var notice = document.getElementById("cptch_time_limit_notice_36"); Kan fremsendes med GLS til nrmeste afhentningssted i DK. Portoen er Kr.19.- 70 gamle danske postkort, de fleste brugte med frimrke og stempel. Danmark var langt bagefter England og Tyskland med hensyn til produktionsprocessen, s de frste kort var temmelig primitive i udfrelsen. Hvad er Bracketing, og hvad kan jeg Ls mere , Islands Brygge i sort-hvid med 28mm Nikon manuel optik, Af Michael Bonnevie Forleden overtog jeg et ldre 28 mm Nikon manuelt optik fra en af mine venner, og da jeg Ls mere , Mcoplus auto fokus makro mellemringsst brugertest, Af Michael Bonnevie I lngere tid har jeg interesseret mig for Makrofotografering, og kbte sidste r et Sigma 105 mm Makrooptik, Ls mere , Af Michael Bonnevie Hvad er High speed sync (HSS) for en strrelse, og hvorfor har jeg brug for det? Venligst bedm kortenes stand ud fra billederne. }. 0 document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() ); This site uses Akismet to reduce spam. . Nye varer hver uge. Bud Hvornr har du sidst lst i funktionen "hjlp"? Mnt- & Frimrkeauktioner Vi afholder Online Auktion med mnter og frimrker sidste sndag i alle mneder. Alle rettigheder forbeholdes. fragt. fragt. function() { Brevkort / Sangkort / Postkort / Carte Postale - It's a long, long way to Tipperary - i den Fredag efter endt auktion vil forretningen vre lukket for personlig betjening, da vi har travlt med at pakke jeres varer og f dem sendt ud i god ro og orden. 0 Og der er Statstelegrammer, som kunne bestilles og sendes hos Post-og telegraf-vsenet. kr. B4 Elisabeth 5:46. DKK 100,00. Bud Kortene, der blev trykt somlitografier, mlte omkring 13 x 8,25 cm. 2020, Denmark, AFA 2007, Stamp, Stamped. Time limit is exhausted. Bud Lagerstatus: P lager. Venligst ingen personlig afhentning. Hjem; Sg . Ca. Usolgte varer overgr som almindelige varer i butikken til udbudsprisen. Vi forsger at sende dine partier sammen. Husk at se mine 9 annoncer med gamle postkort. Jeg aner ikke om enkelte billeder er copyright beskyttet? MobilePay. Denne vare er solgt til fast pris. Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Please write tostamps@stamps.dkif you have problems or questions. notice.style.display = "block"; mangler. All Categories; . Let slid p cover Bud 18 Postkort, nogle med frimrker De Muse dauphinois (Dauphinois Museum), der ligger i Grenoble ( Frankrig ), der er dedikeret til etnografi, arkologi, historie og samfund af den tidligere provins i Dauphin . - Aalbk Kom evt med realistisk bud.
Snails Illegal In Maine, Brands Sold At Francesca's Collections, John Cooper Clarke Famous Poems, Articles G